Menarche

Oslava vstupu mladých dívek do dospělosti a ženství má příznivý vliv na vztah ženy k menstruaci. Nepochybně bude velký rozdíl mezi dívkou, která se těší na svoje první měsíčky a tou, co si přeje, aby nikdy nepřišly. Když jsou první slova, spíše informačního charakteru, oproštěna o hluboký význam krvácení, není tak snadné si k periodě vybudovat pozitivní vztah. Někdy jsou první souvislosti, které se s periodou dozvídáme: bolest, únava, citlivost, intenzita, někdy také omezení například ve sportu, nebo plavání. Tak to ale vůbec nemusí být. Při tomto rituálu je čas si o měsíčkách popovídat a trpělivě zodpovědět jakékoliv dotazy. Je čas dát si holčičí dýchánek žen všech věkových kategorií, je čas projevit péči masáží, lázní, a speciálními dárky . Menarché je ceremoniálním vytvoření bezpečného prostoru a času, kde si dívka prochází přijetím do kruhu dospělých žen. Má příznivý vliv na dospívání, zdravé dívčí sebevědomí a zdravý přístup k vlastnímu tělu. Menarché je možno uspořádat i pro dospělé ženy, které cítí, že by si takto chtěly poléčit svůj vztah k menstruaci a otázce ženství obecně. Také je vhodná při návratu menstruace po delším vynechání z důvodu například dlouhodobé nemoci. Vhodná je i u dívek, které netrpělivě vyhlíží svou první periodu již několik měsíců a mají dojem, že všechny kamarádky už mají. Pro každého tvora na Zemi je neuvěřitelně příznivé se cítit přijímán, pro ženy je tato potřeba velmi silná. Pocit přijetí je jedním z nejkrásnějších dárků, které můžeme našim dcerám, neteřím, vnučkám, kamarádkám a dalším ženám dopřát.

  • zdravý vztah k menstruaci
  • pocit přijetí
  • podpora zdravého sebevědomí

Masáž na podporu plodnosti a rituál pro početí

Toto setkání se skládá z úvodního povídání, masáže bříška na podporu plodnosti, dodání tepla do oblasti ledvin a na závěr krásného symbolického rituálu. Povídání nám pomůže lépe odhadnout situaci a zda je potřeba se více zaměřit na tělo, nebo na emoce, nebo třeba na jiné načasování milování. Masáž bříška je zaměřená na dělohu, vaječníky a jejich úpony. Buď je budu umět uvolnit sama, nebo Vám doporučím někoho více vzdělaného. Zahřívání a dodání tepla do ledvin vychází pro změnu více z Ajurvédské praxe. Rituály nám pomáhají lépe ukotvit v podvědomí, že jsme právě překročili nějaký milník, což velmi příznivě napomáhá k vysněnému výsledku. Slíbit Vám zaručený výsledek neumím, ale udělám pro to maximum. Tento rituál má vynikající výsledky v zemi odkud pochází, tedy z Mexika a mám radost, že Vám ho můžu dopřát.

  • masáž na podporu plodnosti
  • rituál
  • emoční podpora

 


Předporodní rituál

Předporodní rituál je oslavou vlastní ženské plodnosti, ochoty stát se maminkou a sdílení radosti z nově příchozí duše na svět. Jedná se spíše o oslavu s ceremoniálními prvky, než o jeden dlouhý rituál. To však vůbec neubírá zažití této speciální příležitosti na hloubce. Načasování je vhodné po ukončeném prvního trimestru až do konce těhotenství. Doporučuji za tímto účelem pozvat na oslavu Vaše blízké lidi, se kterými chcete sdílet radost z Vašeho těhotenství. Na počtu zúčastněných nezáleží, důležité je, aby to byli lidé, se kterými se cítíte uvolněně a dobře. Partner, rodina, přátelé, všichni dohromady, kruh nejbližších kamarádek, možná třeba obohacený o Vaši maminku a babičku, tetu. Z praxe mohu doporučit pozvání právě starších žen z rodové linie, protože možná díky ceremoniální oslavě s Vámi, něčeho tak radostného a krásného, můžete najít i cestu k sobě navzájem. Může spontánně docházet k předání odpovědnosti a moudrosti nové generaci, často neverbálně. Může docházet k léčení rodové linie, možná Vaše maminka, nebo babička neměla možnost si takovou oslavu uspořádat a může tak díky Vám opečovat i svoje pocity a vzpomínky. Případně, pokud máte pocit, že společnost kohokoliv teď vůbec neodpovídá Vašim potřebám, je možné se sejít pouze mezi 4 očima. Předporodní rituál se v některých kulturách také využívá k oznámení těhotenství.

  • oslava plodnosti a ženství

  • sdílení s blízkými a jejich požehnání

  • pocit komunity, podpory a bezpečí, jež  pomáhají přirozenému těhotenství a porodu  

 


Poporodní rituál

Tento rituál je určen výhradně ženě po porodu. Nejlépe ke konci šestinedělí, efektivní zhruba do jednoho roka po porodu. Slouží k uzavření téma porodu. U rituálu jste sama, bez miminka nebo partnera. Je to poslední časoprostor, kde necháte odejít ženu, jíž jste byla před porodem. Je to místo, kde si můžete vzdát hold a poděkování za to, že jste porod přežila a zvládla. Poděkování tělu, že zvládlo vyživit a donosit miminko. Poděkování každé kontrakci za to, že pomohla miminku na svět, smířit se s prožitou bolestí, a hlavně vydechnout si a hluboce odpočinout. Celý rituál je veden k hlubokému odpočinku, respektu k úžasnému ženskému tělu a fyzické podpoře zavinování dělohy a pánevních kostí. Součástí je sdílení, nebo částečné sdílení porodního příběhu, sedánek s kakaem, nebo dobrým čajem, masáž podle potřeby a rituál zavírání kostí. Zavinování pomáhá ženě ve všech rovinách- emoční a fyzické.. a věřím, že i na té duševní.

  • zavinutí dělohy

  • uzavření kapitoly těhotenství a porodu

  • projevení úcty k sobě a svému tělu

 


Zavírání/otevírání kostí

Rituály zavírání a otevírání kostí patří k nejstarším znalostem na světě, obvykle předávaným babičkami, nebo ještě častěji porodními bábami. Velmi živou tradicí zůstává v Mexiku a jihomarecikých zemích. V České republice byl používán a znovuobjeven jako "Zavinování". V angličtině "Closing Bones", případně "Rebozo" rituál. "Rebozo" nebo "Manta" je latinskoamerický název tradičních šátků, které se tam používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název "Svivalník" nebo "Pinta". Ve španělštině "Cerrada", "Encaderamiento" či "Manteo". Budu vděčná, pokud si někdo z Vás vzpomene na podobný název v norštině a dá mi vědět. Rituál je v počátku určen ženám po porodu na podporu zavinutí dělohy. Osvědčil se ale i jako forma přechodového rituálu pro mnoho dalších životních událostí. A vlastně nejen pro ženy, i muži mohou dojít, mají-li potřebu uzavřít nějakou životní kapitolu, či povzbudit do té nové. V názvu rituálu je záměrně uvedený i rituál otevírání. Rituály jsou téměř podobné, někdy se i provádí v rámci jedné ceremonie oba dva. Zavírání slouží k rozloučení se a odevzdání všeho, co už nám neslouží, do minulosti. Typicky například po porodu, po traumatické události, po rozvodu, po smrti blízké osoby, po potratu, nebo jen pocitu, že už musíte definitivně uzavřít předchozí životní kapitolu. Při otevírání kostí naopak rozhýbáváme dlouhou stagnaci v našich životech, povzbuzujeme do života, nebo vítáme v nové etapě. Otevírání kostí je typické třeba při přípravě mladé dívky na menstruaci, využít lze ale i například při tvůrčím bloku umělců a spisovatelů, nebo když dlouho sníme o vlastním projektu, akci, podnikání..ale stále jsme se neodhodlali udělat ten první krok. Doba rituálu nemůže být pevně stanovena, velmi záleží na jaké téma a kolik zátěže si s sebou kdo přinese. Rituál není samospásným nástrojem. Důležité je i Vaše odhodlání ke změně, otevřenost a důvěra v tento rituál a ochota nechat sebou emoce projít, stejně jako u každé medicíny.

 

  • uzavření starých kapitol
  • návrat k sobě a hluboký odpočinek
  • pocity matně připomínající pobyt v bříšku maminky